ali yavaş – Gala Sözlük
net galatasaray efsanesidir. 1974 yazında fatih hoca ile birlikte galatasaray'a transfer olmuş ve her ikisi de kariyerini galatasaray'da tamamlamıştır. ikisi de defans oyuncusudur. fatih hoca'nın çok saygı duyduğu "ağabey" diye hitap ettiği; ali yavaş'ın ise fatih terimi yeri geldiğinde azarladığı bir hukukları vardır. zira bu durum pek bilinmez ben tesadüf floryada ali yavaş'ın fatih diye bağırdığına şahit oldum.

fatih hoca ne zaman göreve gelse kendisini de getirir. gerçek bir altyapı uzmanıdır. her zaman a takıma oyuncu çıkartır. fatih terim'in başarısının arkasındaki isimlerdendir. fatih hoca lanse ettirilmeye çalışıldığı gibi kibirli değildir bilakis vefalıdır. rasim kara, bülent ünder, eser özaltındere, ali yavaş hep gençlik arkadaşları, beraber top koşturduğu adamlardır. fatih hoca'nın bülent ünder ağabeyimizle ne gibi bir ilişkisi varsa bir benzeri de ali yavaş ağabeyimizledir.

hatta ali yavaş mevzubahis galatasaray olunca asla geri adım atmaz gençler konusunda hararetli fatih hocayla tartışır ve ekseriyeti itibariyle sonunda fatih hoca geri adım atar orta yolu ancak o şekilde bulurlar. medyatik değildir diye kendisine galatasaray efsanelerini arıyor kapsamında terbiyesizce kendini bilmezler tarafından kestane diye alay edilmiştir. kendisi serpil hamdi tüzün, geçenlerde rahmetli olan metin türel hocamız, gündüz tekin onay gibi isimlerle birlikte son 40 senenin en iyi altyapıcılarındandır.

karel brückner bile kendisini takdir etmiştir hani o cechleri, barosları hatta bizim heinzi piyasaya çıkaran fenere 7 atan sima olomouc'un hocası... ezcümle sürekli sol framede ozan muhammed kabak, yunus akgün vesaire görüyorum ara ara fatih terim'e ahde vefa görüyorum ama esas adamı göremiyorum... geçen sene cenk ergün ali yavaş'ın yerindeydi fatih hoca gelene kadar neden kimse bu çocukları oynatmayı düşünmedi??? az biraz da düşünmek lazım; velhasılı-ı kelam, ali yavaş'a her galatasaraylı az çok bir şey borçludur... işbu entrynin bir hükmü varsa bir nebze de olsa borç ödemek maksadıyla yazılmıştır, hürmetler...