fenerbahçe başkanlarının atatürk’ten nefret etmesi – Gala Sözlük
tarihi bir gerçekliktir. hamaset ile de yakından uzaktan alakası yoktur. esas sebebi de fenerbahçe'nin hem mutlakiyetçi hem de konformist karekteridir. şöyle ki fenerbahçe'nin kurucuları galatasaraylı'dır bu her ne kadar neşredilmiş bilinen bir gerçek olsa da daha çok duygun başkanın beyanatı ile popüler olmuştur. amaç kadıköyde türklerin spor takımının olmaması ve rum tekelinin kırılmasıydı. ancak fenerliler azınlıklar ile yahut işgalciler ile mücadele yerine galatasaray ile mücadeleyi seçtiler bunun sebebi dediğim gibidir.

biraz daha açmak gerekirse fenerbahçe başkanları cumhuriyet öncesi çoğunlukla osmanlı hanedanına mensup kişilerden çıkmıştır. kalanlar ise türk olmayanlardan çok gücü türklere yettiğinden türklerle mücadeleyi düstur edinmiş konformistlerdir. alın size birkaç örnek;

osman fuad efendi: şehzadedir ve mason halife v.muratın torunudur. tescilli atatürk düşmanıdır.

ziya songülen: duyunu umumüyenin başında istanbulu işgal eden ingilizlerle vatanı peşkeş çekmesine mani olduğu için azılı bir atatürk dümanı olmuş fenerbahçe başkanıdır. alman karısı ve mason mürebbiyeleriyle mutlu mesut yaşamaya devam edebilmek için inönü'ye atatürk'ün kendisini affetmesi için devreye sokmuş ancak daha sonra büyük galatasaraylı ve vatan kahramanı celal bayar tarafından bu memleketten çaldığı herşey geri alınıp beytülmala iade edilmiştir.

doktor nazım bey: izmir suikastinin 2 numaralı adamı. bildiğin atatürk'ü öldürmeye çalışmış suikast girişiminde bulunmuş sonucunda da dar ağacında sallandırılmış tartışmaya kapalı tescilli vatan haini fenerbahçe başkanıdır.

salih hulusi kezrak: damat feritin hükümetinde yar almış, bilecik görüşmelerinde ankara hükümetini tehdit ettiği için ankara'da alı konulmuş hakkında tüm kuvvacıların tekinsiz biri olduğu zannı ile sulh sağlanana kadar tutulmuş eski bahriye nazırı fenerbahçe başkanı.

ömer faruk efendi: tescilli atatürk düşmanı fenerbahçeliler arasında vatanperver tek isim kendisidir. ama atatürk düşmanlığının önüne geçemediği için yıllarca sürgünde kalmış fener başkanı...

nasuhi baydar: kronolojik olarak günümüze yaklaştıkça azalan atatürk düşmanı fb başkanlarına örnektir. bu da duyunu umumiyecidir...

evet liste böyle uzar gider ama cumhuriyet sonrası dediğim gibi atatürk düşmanlığı korkudan fenerli başkanlarda daha seyreldi ama hepimiz biliyoruz hala devam ediyor. peki durum bizde ne? bizim başkanlarımız atatürk en büyük kötülüğü galatasaray'a yapsa da maddi açıdan sıkıntıya düşürse kulübü bölse de vatanperverlikten ve atatürkçülükten geri adım atmamış hatta yusuf ziya öniş başkanımız bile başkanlığı bırakıp ateş güneşi kurmuştur. celal bayar da keza öyle... çok sevdiği galatasaray'ın hesaplarını inceletmiş, birçok organizasyonunu iptal ettirmiş hatta lisanslı sporcularının aklını çelerek galatasaray'dan kopartmıştır.