fenerbahçe’yi galatasaray kurdu – Gala Sözlük
fethi isfendiyaroğlu bizatihi ali sami yen'in ağzından galip kulaksızoğlu önderliğinde bir grup genci anadolu yakasında yoğun olan rum takımlarıyla mücadele edecek ikinci bir türk takımını kurmak için örgütlediğini aktarmıştır.

bu tarihi bir gerçekliktir. hatta liglerin ayrılması mevzusunda sulh amaçlı yazılan mektupların bir kısmı da halka açık müzede gösterilmektedir. orada da açıkça gözüktüğü üzere türklerin türk olmayan gayrimüslimleri yenmesi için kardeş takım olarak kurdurulan fenerbahçe'nin kuruluş gayesinden kopup türklerle mücadeleye giriştiğini hem emin bülend serdaroğlu hem de ali sami yen mektup kaleme almış ve sulh önerileri cevapsız kalmıştır.

isteyen kabul eder isteyen etmez ama bu vesikadır. fenerbahçe'nin ana gayesi avrupa'da başarılı olmaktansa galatasaray'ı alt etmek olarak kalmıştır geçen asır boyunca. biz ise 550 senedir avrupa fütühatı düsturumuzdan milim sapmadık. herkes kendi fıtratında... hadi fenerliler kabul etmez de neden bazı galatasaraylılar bu hakikatten rahatsız olur ki???
aksini iddia eden kişilere galatasaray başkanlarının ve yöneticilerinin her kuruluş yıl dönümünde kurucumuz ali sami yen ve arkadaşlarını mezarı başında anarken, fenerbahçe camiasının kendi kuruluş yıl dönümünde neden kurucularını anmadıklarını sorabilirsiniz.