galatasaray adası – Gala Sözlük
rahmetli başkanlarımızdan sadık giz’in sağ cenahtan bir siyasetçi olması hasebiyle demokrat parti yönetimini ikna ederek daha önce kömür deposu olarak kullanılan şu an itibariyle dünya üzerindeki en kıymetli arsa olan bu 2.5 dönümlük adanın yine dünya üzerinde bir başka eşi benzeri olmadığından değeri paha biçilemezdir.

bu yüzden birkaç yüz bin lira için en kıymetli değerimizin adı değiştirilme pahasına (su ada ne menem bir isimdir hiçbir toprak parçası su olsa ada olur mu bu ne isim ne sıfat tamlaması) kiralanması tam bir saçmalıktır.

bu nedenle yıkım kararı bir fırsat olarak değerlendirilmeli. kulüp üyesi galatasaraylı bir başbakanımız varken (ahmet mesut yılmaz) başaramadığımızı ortalık fenerli ve beşiktaşlı kaynarken dahası emlak balonu şiştikçe şişerken yapabileceğimiz tek şey tıpkı hukukçu başkanımız duygun yarsuvat’ın dediği gibi yıkımla beraber kiracının adamızdan tamamen tahliyesini sağlamaktır.

ardından da sadece üyelere hizmet edecek mutfağı ve bacasıyla mevcut şekilde açık büfe olarak hizmet edecek bir cafe, tuvaletler, duşlar, standlardan ibaret kapalı alanı olmayan belki en fazla idari 1-2 küçük yazıhane ile plaj hizmeti görecek zira olimpik yüzme havuzumuz belediye kayıtlarında geçmekte (zaten eskiden su sporları branşlarımıza hizmet vermekteydi galatasaray adası); en fazla galatasaray bayrakları, şemsiyeler ve 2 dev ekranla gündüzleri üyelere plaj ve belli günler ile kutlama gecelerinde balo alanı olarak kullanılmalıdır.

taa ki devir değişip devran dönene kadar bugünden 50 sene sonra ne olacağını kim bilebilir? belki boğaziçini koruma kanunu değişir yeni bir imar planı onanır ve galatasaray adası galatasarayımızın dünyanın en zengin kulübü dolayısıyla 1 numaralı spor kulübü olmasının anahtarı olacaktır. o güne kadar en doğrusu bu şekilde galatasaray adasının değerlendirilmesidir.
14 kasım 2015 tarihli genel kurulda adanın galatasaray'a gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi veya üyelere ait sosyal tesis olarak kullanılması şeklinde üyelerin oy kullanımına sunulan ve üyelere ait sosyal tesis olarak kullanılması oy çokluğuyla seçilen adamızdır.

edit: imla
nihayet ada tamamen bizim ve üstünde de kiracı yok... dursun Özbek'in çok önemli bir başarısı... rahmetli duygun başkan zamanından itibaren başlayan adayı geri alma ve tamamına sahip olma süreci bitmiş oldu... ellerinize sağlık:

"Başkanımız Dursun Özbek, Beşiktaş Tapu Müdürlüğü'nde Galatasaray Adası’nın Milli Emlak'ta yer alan parsellerinin tapularını aldı.

Başkanımız Dursun Özbek'e, Galatasaray Gayrimenkul A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Akif Şener de eşlik ederken öncelikle tapu için imzalar atıldı.

Başkanımız Dursun Özbek, imza sırasında açıklamalarda bulundu"
“Bugün Galatasaray için çok önemli bir gün. Galatasaray Adası’na ait bizim tapulu arsamızın yanında yer alan bölümlerinin irtifak hakkını 30 yıllığına Galatasaray’ın kullanımına alıyoruz. Tapuya da tescil için geldik. Bütün Galatasaraylılara müjdeliyorum. Bundan sonra adanın Milli Emlak’a ait bölümleri 30 yıl için tamamen Galatasaray’ın kullanımında olacak. Burada emeği geçen herkese müteşekkirim. Sayın Cumhurbaşkanıma, Sayın Bakanıma teşekkür ediyorum, bu konuda bize büyük destek verdiler. Uzun zamandır Galatasaraylılar için hep problem şeklinde mevcudiyetini sürdürmüş olan ada için bugün yaptığımız anlaşmayla üst kullanım hakkı 30 yıl için Galatasaray’a aittir. Bundan sonraki işlemler için de büyük kolaylık. Onun için tekrar tekrar teşekkür ediyorum emeği geçen herkese. Galatasaray’a hayırlı olmasını diliyorum. Beşiktaş Tapu Müdürü Mehmet Sadık Yumuk’a teşekkür ediyorum. Gereken çabuklukta tapumuzu hazırladılar, verdiler. Galatasaray’a ait olmayan bölümün tapuları Galatasaray Spor Kulübü’ne hayırlı olsun.

30 yıllığına boğazın incisi Galatasaray Adası’nın Milli Emlak'ta bulunan parsellerinin üst kullanımının tesis edilmesi hakkının tapusunu alan Başkanımız Dursun Özbek, tarihi anlara dair duygu ve düşüncelerini ise Galatasaray Televizyonu ile paylaştı"
“Galatasaray için çok önemli tapu işlemini bugün gerçekleştirdik. Galatasaray Adası’nda bizim tapulu arsamızın yanında iki tane de Milli Emlak’a ait bölüm var. Yaptığımız müracaatlar sonucunda Milli Emlak’a ait bölümlerin 30 yıllık üst kullanım hakkını Galatasaray’a aldık. Bundan sonra Galatasaray buradaki imar çalışmalarına devam edecek, düzenlemelere devam edeceğiz. Galatasaraylıların içi rahat olsun. Orası artık Galatasaray Adası. Bundan sonra da Galatasaray üyelerine, sosyal tesis olarak hizmet verecek. Ayrıca bazı spor dallarımızı da tekrar oraya getireceğiz. Galatasaray Adası’nı Galatasaray’a kazandıran kişilere çok teşekkür ediyorum. Uzun süredir üyelerimiz Adamızdan faydalanamıyorlardı. Geçmiş yönetimlerin de büyük katkısı oldu. Galatasaray Adası, bugün Galatasaraylıların. Sayın Cumhurbaşkanıma, Sayın Bakanıma, kamuda bize destek veren, emeği geçen herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Galatasaray için önemli bir oluşumdu. Bundan sonra Ada Galatasaraylılara hizmet edecek. Geçmişte olduğu gibi Galatasaraylıların buluşma noktası olacak. Özellikle Avrupa Yakası’nda Galatasaray Spor Kulübü üyelerinin buluşma noktalarında eksiklik vardı. Karşı tarafta Kalamış var, burada da Adamız var artık. Tamamen bir sosyal tesis olarak Galatasaray üyelerine hizmet verecek. En iyi hizmeti vermek için elimizden geleni yapacağız. Bütün Galatasaraylıları bundan sonra Ada'ya bekliyoruz.”