galatasaray futbol takımı altyapısı – Gala Sözlük
galatasaray altyapısı 80'lerin, 90'ların altın takımıykan sonrasında malumunuz oldukça kötü seviyelere düşmüş arada ali yavaş hoca olmasa fenerin, beşiktaşın durumuna düşmesi kaçınılmaz olacak olan bir altyapıydı.

niye? emrah bayraktar gibi galatasaraylı olmayanlar, savaş çam gibi gökhan göktürk gibi entel dantel takılıp süslü cümleler eden futbol cahilleri ve cenk ergün gibi hayal aleminde yaşayan çok bilmişler yüzünden.

galatasaray uefa mensubudur. uefa hem spor ruhu hem de mali kriterler açısından altyapıya verilmesi gereken önemi mensupları vermediğinden bunu kurala bağlamıştır. yani galatasaray altyapısının görevini uefa talimatnamesi belirlemektedir. nedir o? grup aşamaları için uefa'ya verilen listede;

uefa'ya maksimum 25 futbolcudan oluşan liste verilmek zorunda. 25 kişilik bu listede en az 2 kalecinin olması da zorunlu.

bu listedeki oyunculardan en az dördünün, 15-21 yaşları arasında en az üç yıl bu kulüpte forma giymiş olması gerekiyor.

bir başka kriter ise dört oyuncunun da 15-21 yaşları arasında yine en az üç sene, o takımın mücadele ettiği ligde herhangi bir kulüpte oynamış olması gerekiyor.

ayrıca bu sekiz oyunculuk kriterini yerine getiremeyen kulüpler, sekiz oyuncuyu tamamlayamadığı her bir futbolcu için, 25 kişilik listesini bir kişi eksiltmesi gerekiyor.

bu kriterlerin dışında; 1 ocak 1995 ve sonrası doğumlu oyuncular için farklı bir kriter mevcut. bu oyuncular, 15 yaşından sonra en az 2 yıl bu kulübün formasını giymişlerse kulüp, bu oyuncular için listede sınırsız kayıt hakkına sahip oluyor.

son 16 turuna yükselinmesi halinde küçük çapta değiştirme hakkına sahip. bu değişiklik hakkı, uefa'ya daha önce verilmiş 25 kişilik listede en fazla 3 oyuncu değiştirme imkanıyla sınırlı.

bu veriler ışığında galatasaray altyapısının görevi a kadroya 25 kişilik listeyi tamamlarsa 8, tamamlayamaz ise minimum 23 kişilik kadroda 3 kaleci bulundurulacağı varsayımı ve fifa teamüllerine göre (dünya kupası-23 kişilik resmi turnuva kadro teamülü diğer dünya konfederasyonları için de geçerli bir teamül haline geldi) minimum 6 altyapı futbolcusunu a kadroya vermeli olarak özetleyebiliriz.

peki her sene mi altyapılardan a kadroya minimum 6 oyuncu çıkarmalı? hayır talimata göre 3 senede bir 6 kişilik bir oyuncu grubu yeter de artar...
şimdi bunun için galatasaray ne yapıyor, ne kadar harcıyor, karşılığında ne alıyor onlara bakalım;

2018'de 4 milyon dolar ayırmışız. bunun içinde tesis gideri yok zira a takım ile beraber aynı tesisler kullanılıyor ve bu durum gelecekte de değişmeyecek zira kemerburgaz projesi de geçmişteki gibi olacak. peki alt yaş kategorilerinde kayıt parası diye gelir elde ederken ve 16 yaşından büyük sporculara profesyonel lisans çıkartıp karşılığında asgari ücret veriyorsan yıllık 4 milyon dolar nereye gidiyor ki 2017'de de tamı tamına 14 milyon türk lirası harcadığımız bir oluşumdan bahsediyoruz.

100'ün üzerinde 200'e yakın sadece rant oluşturan futbol okullarını bir kenara bırakırsak yüzden fazla mayi-beyaz yakalı adamı fabrikada gibi istihdam ettiğimiz akademinin tüm maçları yayınlanıyor gs tv'den bu kadar adam ilgi gösteriyor, maç oynasınlar diye a takımın antrenman sahası patates tarlasına dönüşüyor üstüne 14 milyon veriyoruz karşılığında kimse yok...

futbol okulları kapsamında 124 çalışan var. merkez futbol okulu olarak tanımlanan futbol akademisinde ise mavi-beyaz yakalı toplam 60 çalışan var. totalde 184 çalışan 217 çocuğu yetiştiriyor o da toplamda 11 yaş kategorisi ve takımına dağılmış sporcular :) bu işte bir yanlış yok mu?

peki mevcut durumda a takımımızda bu devasa sistemden kaç kişi var? 4-5... ali yavaş hoca sayesinde ozan, atalay, yunus, celil ve ara ara recep diyelim...

2 senede ahmet akçan'dan jan olde riekerink'e ordan emrah bayraktar'a kadar elden ele dolaşıp; tüm o süslü püslü emre utkucanvari şatafatlı laflardan sonra yine laktik asit fermantasyonlarına geliyorsak ne anladık???
yabancı sınırlaması gelecek 2019'da, mevcut tff statüsü de altyapı oyuncularının lehine zaten fatih hoca belirledi...niye cenk ergün denen arkadaş takıma altınordulu, beşiktaşlı ve fenerli adamları doldurdu? yok efendim psikologmuş da veri analizcisiymiş de yok kondisyonerden farklıymış atletik performans antrenörüymüş de yok yaşam koçuymuş da yok beslenme mütehassısı yok bilmem ne ilişkileri ve sosyal statü geliştiricisi...ya siz önce bir tekniğini geliştirin çocukların böyle diye diye 2000'lerin başından beri milyonlarca lirayı iç ettiniz çarpın 18 ile basitçe yaklaşık çeyrek milyar dolar parayı sanayide çalışan çocuk taraftarın cebinden çalıp onun bunun tanıdığı cafercanlara, özgürcanlara yedirdiniz...nişantaşı doğumlu altyapı topçusu mu olur? olur... zira ferhat olmuştu...

sen gel çeyrek milyar dolar ver bu zaman zarfında sana aydın yılmaz, mülayim erdem, semih kaya gibi yeteneksizlerle arda turan gibi galatasaray ve türk ahlakından yoksun isimler çıksın...

florya tarafında ikamet edenler bilir çok cabbar kargaları vardır yeşilköyün:) spor aliler, doktor aliler boşuna mı ellerinde çifte ile rahmetli jupp derwall'in getirip florya metin oktay'a serdiği çimlerin tohumlarına kargalar dadanmasın diye nöbet bekledi...

adamlar bakan, holding patronu güneşin altında demir sandalyede 60 küsür yaşında nöbet tuttular çakma galatasaray efsaneleri sabrinalarla selenalarla paparazzilerden kaçsınlar diye mi? eraylar çimsahaya arabasıyla ve motoruyla girip selfie çeksin diye mi? sonra neden zemin antrenmana müsait değil :) bari iki topa vurun? bari o çimlere florya'nın mafya oto galerilerinden aldığınız vergisi ödenmemiş spor arabalarınızla girip selfie çekilmeyin...inşallah florya'dan çıkıp kemerburgaz'a gittiğimizde hazreti ömer adaleti ile yönetilen küçük 2 trilyon bütçesi olan ve çalışan sayısı 30'u geçmeyen üç senede bir a takıma birkaç ahlaklı futbolcu kazandıran bir altyapımız olacak başta ali yavaş hocamız ve fatih terim sayesinde...
Bana kalırsa kaynakların israfıdır. Bunun yerine yerel çapta kuvvetli bir scout ağı kurulur. Genç yetenekler bulunur, sözleşme imzalanır ve gelişmesi için kiralanır. Böylece sözleşme uzatmadan kaçan minik haramilerin sponsoru olmaktan kurtuluruz.