galatasaray sutopu şubesi – Gala Sözlük
şu an galatasaray su sporları şubesi adında dursun aydın özbek yönetiminde bir yetkilendirme ve görev dağılımı olsa da galatasaray tarihinde galatasaray su topu şubesi olarak mevcut bir şube tarihi vardır. tıpkı galatasaray yelken şubesi olmasına ve hali hazırda emre danişmend su sporları şube genel menajeri olarak görev yapmasına rağmen beraberinde melih dilikoğlu'nun yüzme şube menajerliği yapması gibidir.

dolayısıyla ortada başlıkla alakalı bir kategorizasyon hatası olmadığı gibi karışıklık galatasaray sutopu tarihinde yıllarca erkek takımı olarak altyapı ve müsabık alanlarda hizmet vermesi ile 2009 yılında kadın sutopu takımının kurulmasından çıkmıştır. zaten halihazırda kulübün resmi web sitesinde sutopu, su sporları olarak değil ayrı bir branş olarak lanse edilmektedir.

velhasılı kelam, galatasaray sutopu şubesi erkek ve kadın sutopu takımlarından oluşmakta olup genel menajeri halihazırda olduğu gibi yıllardır hizmet veren cahit sılay'dır.

kısaca tarihine de değinmek gerekirse şube; önceleri bebekteki tesislerde ardından sadık giz zamanında galatasaray adasının satın alınmasıyla zaman içerisinde buraya taşınmış ardından da 1968 yılında kalamıştaki tesislerine kavuşmuştur.

galatasaray sutopu şubesi erkek takımının türk spor tarihindeki en başarılı takımlardan biri olmasının yanında 1910 yılında kurulmuş olmasına rağmen modern federatif dönemin başladığı 1941 yılından bu yana düzenlenen türkiye sutopu liginde sonuncusu 2016-2017 yılı olmak üzere toplamda 27 şampiyonluk ile en başarılı takıma sahiptir.
galatasaray kadın sutopu takımımız ise 2009 yılında faal hale gelip 2012 yılında tek şampiyonluğunu kazanmıştır. avrupa arenasında galatasaray erkek sutopu takımı şubenin avrupa kupalarına giden tek takımı olup galatasaray avrupa'nın sutopunda 1 numaralı kupası olan len champions league'de (diğer turnuvalar 2 numaralı kupa olan euro cup ve len super cup'tır) 2012-2013 sezonunda çeyrek final oynama başarısını göstermiştir. türkiye kadınlar sutopunda sadece galatasaray ile değil organizasyon ve ödeneksizlik gibi sıkıntılardan ötürü kadın sutopunda herhangi bir takımla ne len euroleague women'da ne women's len trophy'de ne de women's len super cup'ta boy gösterebilmiştir.

yapımı 2013 yılında bitirilen kalamış spor tesisleri içerisindeki engin bora havuzu özellikle kadın sutopu takımının antrenman ve altyapı çalışmaları ile ihtiyaç halinde erkek sutopu takımının müsabakalarına da ev sahipliği yaparak şubede çok ciddi bir atılım gerçekleştirmiştir. dolayısıyla şubenin ev sahipliğini ve merkezini kalamış tesisleri yapsa da özellikle müsabaka anlamında ergün gürsoy olimpik yüzme havuzu da şubeye ev sahipliği yapmaktadır.
iktisadi olarak her ne kadar artık antrenman ve kamp masrafları gibi kalemler yenilenen tesislerimizle minimize edilmiş olsa da halen şube külfet olarak görülmektedir. 2017 yılı bütçesinde erkek ve kadın takımlar için toplam olarak 3.6 milyon lira olarak belirlense de yıllık 750.000 liralık bir gelir elde ettiği de göz ardı edilmemelidir. amatör branşlar için oldukça yüksek olan bu gelir aslında bu şubenin sıkı bir tasarruf planı ile son derece müsabık bir hale getirilebileceğini göstermektedir. unutulmamalıdır ki bu şube bütçesi içinde herhangi bir sponsorluk geliri yoktur. geçen yıllarda şubemizin ambleminde martı olmasından kaynaklı olsa da marmaris martı otellerinden ciddi bir sponsorluk geliri elde edilebildiği de akılda tutulmalıdır. aslında kadın ve erkek takımları için 500'er bin liralık 2 sponsor bile bulunmuş olsa ciddi bir tasarruf yapılmasa bile personel azaltımı ile futbola kaynak bile üretmesi işten bile değildir.

ne yazık ki bu şubemizde de hem sporcu hem de çalışan olarak nepotizmden nasibini almıştır. örneğin su sporları genel menajerinin kızı hali hazırda kadın sutopu a takımında oynarken, dursun özbek'in yeğenlerinden biri de erkek sutopu takımının teknik ekibinde mavi yakalı olarak çalışmaktadır.
sutopu şubesinde sutopu okulu ve müsabık altyapı takımları için oyuncu yetiştirme kursları da bulunmaktadır. altyapı olarak da erkeklerde u-19, u-17, u-15, u-14, u-13, minikler kategorilerinde geçirgenli de olsa faaliyet gösterilmekle beraber. kadınlarda da aynı şekilde u-19, u-17 ve minikler kategorilerinde altyapı faaliyetleri sürdürülmektedir.

galatasaray sutopu şubesi bünyesinden çok sayıda değerli sporcu, teknik adam, idareci çıkarmış olsa da adını kalamıştaki havuza veren eski sutopu takım kaptanı, milli takım kaptanı ve sutopu okulu sorumlusu rahmetli engin bora ile sutopunun türkiye'de ve galatasaray'daki derwall'i olarak adlandırılmasının son derece isabetli olacağı macar efsanesi zoltan gulyas'ın yeri ayrı olarak taltif edilmelidir.