galatasaray’lı sporcular derneği – Gala Sözlük
1984 yılında galatasaray spor kulübü üyesi ve sporcularından dr. cengiz özyalçın ve av. yılmaz toköz galatasaray spor kulübünde aktif spor yaşamları sonrasında sporcuların bir araya gelerek sosyal, kültürel ve sportif birlikteliklerini bir dernek içinde devam ettirmeleri amacıyla kurulmuş galatasaray topluluğu üyesi bir dernektir.

kurucular kurulu dr. cengiz özyalçın, yılmaz toköz, candemir berkman, naci özkaya, ergun ercins, tuncer ince, mete basmacı ve erdoğan kobal´dan oluştu.

01.07.1986´da dernek galatasaraylı eski sporcular yardımlaşma ve dayanışma derneği adını alarak resmen kurulmuş oldu. 1994 yılında yapılan tüzük değişim kongresi sonunda adı galatasaraylı sporcular derneği olarak değiştirildi.

kuruluşundan bugüne kadar (1986-2008j geçen süre içinde özellikle futbol başta olmak üzere voleybol [bayan-erkek], basketbol, kürek, atletizm [bayan-erkek], yüzme [bayan-erkek] branşlarında veteran / master sporcularımız yurt içi ve yurt dışında parasal kendi imkanlarıyla galatasaray´ımızın ilkelerini, misyonunu sportif ve sosyal bağlamda onur duyulacak şekilde temsil ettiler.