paidar demir – Gala Sözlük
aslen ıspartalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen türk voleybolunun gelmiş geçmiş en büyük ismidir. maşlarını televizyondan da olsa izlemiş olmak bir ayrıcalıktır. günümüzün fiziğe dayalı voleybol anlayışının çok dışında çalışma, azim, takımdaşlık gibi mevhumlarla tüm sorunların aşılabileceğini gösteren; filmi çekilse chariots of fire gibi bir şey ortaya çıkacak olan galatasaray efsanesidir.

kişiliği, kimliği, duruşu adeta fraşerili ali sami'nin takım arkadaşlığına yarışır; kitaplardan fırlama bir efsaneydi. kaptanlığın ne olduğuna bakınızdı, referanstı... babası rahmetli ayhan demir'den hasta galatasaraylılığı miras almıştı. rahmetli babası vefa'dan galatasaray'a transfer olunca tıpkı darüşşafakadan bize gelen yalçın granit ve arkadaşları gibi galatasarayı baskette olduğu gibi ilk kez voleybolda da yenilmez armada statüsüne çıkarmıştı. babası hoca, sporcu, hakem olan rahmetli paidar voleybolun fundamentalini o kadar iyi biliyordu ki sanki mahallede file çekip her mevkide oynayan ağabeyler gibi resmi ve uluslararası müsabakalarda cüce boyuna ve görece çelimsizliğine rağmen oyun zekası ve galatasaraylılığıyla manşet karşılar, blok yapar, smaçörlük yapar, ölü canlandırırdı.

şahsen öz ağabeyime; "paidar ağabey hangi pozisyonda oynuyor" diye sorduğumu hatırlarım trt'deki bir maç sonrası ağabeyim de işte kaptan demişti... hakkaten modern voleybolun keskin hatlarının içine sığmayan bir cengaverdi. asla kahpece sevinmez, olay çıkarmazdı hatırladıklarım arasından...

1960'ta istanbul’ da doğan paidar demir, voleybola galatasaray altyapısında başladıktan sonra genç takımda eczacıbaşı’na ardından eczacıbaşı a takımı'na, bursa mako’ya geçiş yapmıştı. 1985 yılında yeniden yuvaya dönen paidar demir; 2000 yılına kadar sporculuk kariyerini sürdürmüştü. 150 kez milli formayı giyen; galatasaray ile 3 kez şampiyonluk yaşayan paidar, özellikle 1986 yılındaki şampiyonlukta önemli bir simgeydi.

galatasaray erkek voleybol takımı, 16 yıl sonra şampiyonluğa ulaşmış; ibrahim, barbaros, ismet, metin, ahmet'li kadronun hücum silahı ve kaptanı paidar da şampiyonluğun mimarı olmuştu. galatasaray ve milli takımda menajerlik de yapan paidar demir 1 temmuz 2006 günü izmir'de trafik kazası sonrası aramızdan ayrıldı.

ardından adına istanbul’da koru açıldı. ataşehir dereboyu caddesi üzerindeki paidar demir korusu açıldı. sonra adını geri aldılar filan. taçspor tesisleri bize geçince daikin sponsorluğunda bir salon restorasyonu oldu adı verilecekti verilmedi. malum bizde vefa semt adı ama rahmetli babası bir vefa mezunu olarak :) takım arkadaşı payidar dobra’ nın vefatından sonra oğluna paidar adını takmış ve ona benzemesi için bizatihi yetiştirmiştir.

şartların değil amaçların yeğ olduğunun ispatıdır rahmetli lakin biz adını yaşatmayı başaramadık. bari o dandik içinde challenge sistemi olmayan tv yayını yapılamayan salonu revizyondan geçirip paidar demir adını yaşatalım... bu bizim elimizde...