tevfik fikret – Gala Sözlük
türkiye'nin kalkınmasının akılcı metotlarla gerçekleşebileceğine inanan, modern türkiye'nin fikir babalarından, dünyada en çok tanınan türk edebiyatçısı, galatasaray talebesi ve sonrasında müdürü, galatasaray spor kulübünün ilk teknik direktörü, vatanperveridir.

ne yazık ki, ne eşi ne oğlu haluk ne ahbabı son halife abdülmecit ne mektepten arkadaşı ve meslektaşı ahmed haşim ne de başka herhangi bir gerçek yahut tüzel kişilik kendisini anlayamadı.

öyle ki sadece enver paşa'nın vardar kapısı üzerinden dağa çıktığı haberleri geldiğinde umutlanan ardından tekrar süküt-u hayale uğrayan tevfik fikret, çareyi önce kendini galatasaray lisesinin demir kapılarına zincirlemekte ardından da aşiyanda münzevi bir hayata çekilmekte buldu.

o kendi oğluna dahi batılı tarzda öğretim görüp doğulu tarzda eğitim almanın beraber götürülebileceğini anlatamadı... o bir yandan ilerici olurken öte yandan da pekala vatanperver olunabileceğini izah edemedi... haluk'un defteri'nde bunu en derin şekilde hisseder fikri hür vicdanı hür memleket çocuğuna model olarak yetiştirdiği kendi öz oğlunun bile kendisini anlayamadığına kahrolur; tevfik fikret ile birlikte öz oğlu haluk'un elektrik mühendisi olmak üzere memleketinden ayrılıp presbiteryen bir rahibe dönüşmesine hayıflanırsınız.

peki gerçekten de kendi karısı ve çocuğunu dahi etkileyememiş midir büyük şair? hayır tabii ki zira onu gerçekten anlayan milyonlarca talebesi vardır. o talebeler biz galatasaraylılarız onu gerçekten anlayan tek cenahız...

dediği gibi atatürk'ün; "tevfik fikret'in tarih-i kadim'i yok mu, işte o, dünyada yapılması gereken bütün