galatasaray halat çekme şubesi – Gala Sözlük
cumhuriyet öncesinin son derece popüler ve aynı zamanda olimpiyatlarda yer almış bir spor branşı olan halat çekme'nin galatasaray'daki yeri apayrıdır. ve futbol şubesi ile eş zamanlı kurulmuştur. o çok meşhur baba gündüzün; "galatasaray, bir halatı hep birlikte çekenlerin, hep birlikte üzülüp, hep beraber sevinmesini bilenlerin takımıdır.” sözünde gerçekten de kendisini ve beşer kişilik halat çekme takımlarında profesyonel olarak yarışan galatasaraylı futbolcuları kastetmiştir.

olimpiyatlardan 1920'den sonra halat çekme sporunun çıkarılmasıyla futbol müsabakalarının öncesi ve devre aralarında temaşa amaçlı yapılmaya başlanmasıyla fiili olarak bu şubemiz faaliyetlerine son vermiştir. bugün ponpon kız showlarının muadili olarak anılması ayıptır ve işbu girdinin amacı galatasaray tarihinde çok önemli bir yer tutan bu sporun hakkını teslim etmektir.

1908'de tevfik fikret'in ve arnavutluk'un bağımsızlığı için mücadele eden ali sami yen'in amcaları abdi ve naim fraşerilerin izlediği ingilizlerle yapılan müthiş bir halat çekme kapışması unutulmazdır. zira bir gün önce nezarete alınıp dayak yiyen ali sami yen kaptanlığındaki galatasaray halat çekme takımı ingilizleri yere yatırmış çamura bulamıştır defalarca...