galatasaray şirketleri – Gala Sözlük
aşağıda listesi bulunan ticari tüzel kişiliklerdir;

a) sportif a.ş. (futbol a.ş ile birleştiğinden futbol aş'den ayrıca bahsetmeyeceğim): sadece futbol branşının gelirlerini ve giderlerine bütün halinde sahip olup her büyük türk spor camiasının yaşadığı maddi sıkıntının temeli olan amatör branşların giderleri bünyesi dışında tutularak halka açılmış ve borsaya kote edilmiştir. dolayısıyla yüksek karlılığı olduğundan yüksek temettü dağıtımı yapmaktadır halbuki bu sunidir zira diğer branşların giderleri derneğe zarar yazmaktadır ve unutulmamalıdır ki tüm gayrimenkul ve varlıklarımız derneğe kayıtlı olup kendini lağvetmesi halinde tüm varlıklarıyla beraber tüzük gereği liseye devrolunacaktır. tüm maddi sıkıntılarımızın temelinde de bu vardır her ne kadar futbol aş ve sportif aş birleştirilmiş olsa da hala ciddi bir problem olan galatasaray'ın diğer gider kalemlerinin sportif aş kayıtlarına geçirilememesi olduğu gibi durmaktadır. oysa ki sportif aş'nin esas sözleşmesi basketbol ve diğer branşların giderlerini işlemeye müsaittir. gayrimenkul satışı gibi kira geliri gibi kaynakların aktarımını dernek sadece hakim ortak olarak sermaye artışı ile yapabilmekte burada da zaman zaman (ünal aysal döneminde olduğu gibi) sıkıntılar yaşanmaktadır.

b) iletişim a.ş: başta galatasaray tv, radyosu, dergisi, resmi siteleri ve sosyal medya ağı gibi platformlara sahip gsm'den yayıncılığa ve yayımcılığa kadar birçok alanda faaliyet gösteren ama esasında sadece kulübe fatura kesen hayali bir şirkettir derhal tasfiye edilmelidir zaten sportif aş ile içiçe geçmiş girift bir ortaklık yapısı vardır.
c) gayrimenkul aş: sözüm ona galatasaray'ın sahibi olduğu gayri menkullerin değerlendirilmesi için kurulmuştu madem emlak gyo ile toki ile riva'yı, seyrantepe'yi ve florya'yı değerledik bu şirkete ne lüzum var boşuna birilerine koltuk ve ekstra masraf çıkarıyor sadece aynı şekilde derhal ünvanına "tasfiye halinde" eklenmeli ve seneyi devriyesinde bu cenaze de artık kaldırılmalı.
d) mağazacılık aş: gs store ve gs store plusların işletmeciliği, franchise'ı ve galatasaray logo ve amblemli tescilli ürünlerinin merchandise'ı için kurulmuş olan teknik olarak kar etmesi gerekirken sürekli zarar eden kara delik. o kadar devasa ki tasfiye edemiyorsun. dursun başkan stokları baya bir eritti, ödeme yapmayan mağazaları ya kapattı ya devrini aldı ama neredeyse hiçbiri kar etmiyor hatta dahası adamların gösterdiği teminat raflarındaki malların değerinden bile az neresinden tutsan elinde kalıyor zaten gs store pluslar tam açılmadan kapandı yapılması gerek tek şey zararı kompanse edilemeyecek olan gs storeları direkt kapatmak ve bayilerle mahkeme yoluna gitmeden sulh içinde çözmek. zaten dursun başkan depo olarak türk telekom stadının bodrumlarını kullanıyor, defolu malları zararına gs store yanında kurdurduğu portatif çadırda satıyor yoğunluğun olduğu günlerde. bu mantıkla devam edip mağaza sayısını 25-30'lara çekip kontrolü ve olabilirse mülkiyeti bizde olacak olan şu gs storelar hariç ihaleyle devri yapılmalı zira biz tekstil firması değiliz moda firması hiç değiliz; ali sami yen spor kompleksi, florya, riva, kemerburgaz, mecidiyeköy, sirkeci ve galatasaray adasına kurulacak olan gs storelar hariç. aynı şekilde koleksiyonlar ve kreasyonlarla birlikte bahsettiğim tarzdaki gs storeların dışında kalan tüm mağazalar ve spor takımlarımızın spor kıyafeti ve malzeme tedarikçiliği ihale ile en az 5 seneliğine ihale edilmeli böylece hem kendi sportif ihtiyaçlarımız bedavaya karşılanır hem bu kalem için sponsor bulmamıza gerek kalmaz hem mağazaların kamburundan kurtulur bir de galatasaray markasını kullandırma bedeli olarak üstüne para alırız bir taşla 4 kuş. tabii forma setlerine karar verme yetkisi bizde olacak şekilde teknik şartname hazırlanacak.