ülke puanı – Gala Sözlük
trabzonsporun kopenhaga elenmesiyle yine dipleri boylayan puan. bu gidişle şampiyonumuz şampiyonlar ligi için ön eleme oynayacak, avrupa ligine ise takım gönderemeyeceğiz. 2. ve 3. lerimiz konferans ligine gidecek.

maalesef son senelerde avrupa kupalarına gönderdiğimiz takımlar gruplara kapağı atayım, ondan sonrası allah kerim kafası ile ilerliyorlar. bu kafa ile bir yere gelmemiz mümkün değil. ülkeye avrupa puanı getiren takımların kollanması ve teşvik edilmesini sağlayan bir sistem gerek. bence burada yayın gelirlerinden geçmiş şampiyonluklara verilen pay ile bir düzenleme yapılabilir. bence bu pay komple kalkmalı, ve bunun yerine ülkeye avrupa puanı getiren takımlara bu para dağıtılmalı. bu şekilde geçmiş şampiyonlukl hesapları ile bu paydan aslan payını koparmaya çalışan bazı takımların da önüne geçilmiş olur. ayrıca avrupa kupalarında mücadele eden takımların maçları buna göre düzenlenmeli, istedikleri maçların ertelenmesi sağlanmalı. diğer türlü bu kupalarda ilerlememiz çok zor.
maalesef kulüplerimizin son yıllarda umrunda olmayan puan. hepsi de avrupa liglerine katılımdan vs. gelecek üç beş kuruşun derdinde. daha ilerisini ya da ülke puanını düşünen yok.